והמלך שלמה חכם מכל האדם אשר על פני האדמה ויחכם במעשים ובמחשבות במראות ובתכן ובחלומות. ויחכם מכל הבהמה ומכל החיה שר נתן האלהים על פני כל הארץ לבני האדם לחברה. ויחכם עוד מכל ציפור שיר אשר על פני

השמים אשר על עין השמש. ויחכם עוד מכל העשבים ומכל הצמחים והעצים אשר נטע ה' על פני הארץ לשמח את לב בני האדם באשר הם. ויהי המלך שלמה מולך בירושלים ומלכותו שררה בכל הערים והממלכות אשר סביבותיו, באשר

כולם יודעים את חכמתו כי רבה היא.
ויהיו נשי שלמה אלף ואחת במספר. ועליהן אשתו המצריה אשר נתן לו פרעה מלך מצרים בכרתו אתו ברית שלום ויתן לו את בתו הבכירה אשר קומתה כדקל זה אשר על פני יאור מצרים. ואחותה האדומית האדמונית אשר שדיה נכונו

ויזרעו נמשים נמשים והיא מהירת לשון כחץ. ואחותה הארמית אשר יפתה אף היא ממנה ויהיו שדיה זקורים ככדוני המלחמה אשר למלך ארם. ואחותה ערפה העמונית אשר ערפה לבן כחול הים אשר על פני אילות. ואחותה רות המואביה

אשר חסד האלהים נראה על פניה ותהי ממסה לב כל רואיה. ואחותה נעמה העבריה אשר אף היא ברה ותמה כיונה זו בפרשה כנפיה על גוזליה. ואחותה הסינית אשר עינה כעין השנהב הבהיר ככלי החרסינה אשר עשו אבותיה הסינים

הקדמונים. ואחותה ההודית אשר עינה כעין השנהב השחור הבוהק בהנתז עליו קרן השמש. ועוד יפתה מהן מלכת שבא אשר לשונה חדה כעלה האלון ותען לשלמה על כל דבריו ותדע את כל סודותיו ותתן לו מנה אחת אפים על כל

שאלותיו אשר שאל ממנה. ויהי שלמה עם כל אשה אשר על פני האדמה. ולא שבע שלמה מכל הטעמים אשר הטעים אותו האלהים ולא ידע את נפשו.
ויתפלל שלמה אל האלהים ויאמר: הנה דוד אבי עבד ה' נלחם את מלחמות ה' ויעש חיל. ויך את בית שאול ואת מפיבשת ואת איש בשת ואת אבנר בן נר. ויהונתן אשר אהב מת במלחמה עם הפלישתים ויקונן עליו דוד את הקינה הזאת

ככתוב בספר דברי הימים. ויקם דוד אבי את מלכות ישראל בירושלים וימת שבע ימים ומעשים. ועתה לו עשיתי גם אני מעשה איש וידעתי כי איש אני.
ויאמר אליו האלהים הן לא ישבע איש בכל מעשיו אשר יעשה תחת השמש. ועתה הלא שבעת נשים ותהי לך כל אשה אשר בארץ. ותהי לך אשה אשר רחבו כתפיה ככתפי גבר ושני שדיה תלויים לה בינותן כענבים בשלים אשר בסתר

הגפן. ותהי לך אשה אשר כתפיה קטנו ככתפי אשה ואשר שדיה דקרו עיני כל רואיה וישכרום כדובדבן. ולא שבעת בכל אלה ותעש עוד מעשים ותבנה מבצרים על פני כל המדבר על סביבות כל גבולך. ותעש עוד ספינות המפליגות

תרשישה אשר שם הזהב הטוב ויבאו עמן קופים ושפנים ותוכיים לתפארת חמדת לב כל רואיהם. ותגדל עוד עשות ותבנה לי את בית קדשי אשר בירושלים למען יבוא כל העם ביום חגו לשמוח ולשתות ולאהוב את ה' אלהיהם. ועתה מה

עוד יאמר לב אדם לעשות ולא עשית עוד?
ויאמר שלמה: כי בכל מעשה אדם לעולם לא יאמר די ולא ידע שבעה. ואני שאלתי את נפשי מה לא עשיתי ואעש היום הזה. ואדע כי טרם עשיתי לי מחשבה נכונה על אשר יעשה אדם בחייו וחי את ה'.
ויאמר לו מלאך האלהים: כן דברת בני שלמה. לכן נתתי לך את החכמה להבין ולהשכיל בכל אשר תראה ולא יפלא ממך דבר למשפט כל האדם באשר הוא. ותדע להבין במה ישמח אדם במעשיו על פני האדמה אשר נתן לו ה' לנחלה.

והיה כי ימות האדם ישמח בכל אשר עשה וידע את דבר האלהים.
ויאמר שלמה: עתה ידעתי כי דבר האלהים אמת. ושמחתי בכל המעשים אשר עשיתי ואהבתי את כל האדם ואת האלהים אשר נתן לי מעט מחכמתו. ויבן שלמה וישכל את הכוכבים במסילותם ויבן את האניות אשר ילכו בימים וישכל אף

על הנמלים אשר יחפרו בעבי האדמה לשמור להם על החטה הטובה למשמרת לימות החרף הקרים. ויחכם שלמה עוד להבין את מעשה הצמחים אשר ירוו מים ועלו מעלה מעלה אל השמש לחלות את פני האלהים. ויבן שלמה את דרך

הגשם אשר נתן ה' בטובו אל הארץ. ובאו המים בנחלים והלכו אל הים הגדול ועלו בחום השמש אל העננים וירדו שוב אל הארץ בבוא ימי החרף הקרים כדבר ה'. ויותר מכל זאת השכיל שלמה להבין את לב האדם אשר יחשק באשה ועשה

את כל המעשים להיות איש ולעשות מעשה חושב. וישמח שלמה בחכמתו וימת זקן ושבע ימים כי היה את האלהים.