כמו נס בחנוכה

 

גרעיני החומוס, פליטי העונה הקודמת, נבטו. גבעוליהם הדקים התמלאו בעלעלים זעירים. השדה שלא עובד, התכסה בירוק מרגיע ומשובב עין. גשמי ברכה ראשונים הרוו את האדמה החומה, עודפי המים ניגרו ויצרו חריצים ותלמים שסחפו את צפונות האדמה. נחשפו ונגלו אבנים חרסים ולפעמים גם מטבעות עתיקים. את אלה במיוחד אני מחפש ומוצא.

היה זה ביום בהיר, נר ראשון של חנוכה סוף שנת 2001. טיילתי בין שרידי כנסיה רומית הנמצאת בשדות הקיבוץ. לפתע הבחנתי בפיסת ברונזה ירקרקת. סוף, סוף, אחרי חדשים של חיפוש עקר, נמצא מטבע עתיק. זו גרוטאת ברונזה שחוקה שהייתה בעבר מטבע רומי מאוחר. "אולי זה יום של מזל" חשבתי, "אנסה לחפש במקום מבטיח יותר בו מצאתי מטבעות בעבר. "במרחק של כ- 400 מטר מזרחית לשרידי הכנסייה, ליד המעיינות, עברה בעבר דרך הים. פיתולי הירקון וביצותיו הטובעניות, כפו על ההולכים מאירופה לאפריקה לסטות ולהקיף את מעיינותיו. זה טבעה של דרך, היא בנק הדורות. בה משתמשים המונים, אבד למי מהם פריט כלשהו, נושר הוא, נספג ונעלם בסבך הצמחייה. לי היכולת והחוש לפצח את קוד כספת הדרך, להתמיד, לחפש ולמצוא את האבדות.

צעדתי בעוז ובנחישות, כשתקוותי מרקיעות, לעבר הדרך הקדומה. את תשומת לבי ריתקה להקה גדולה של סנוניות. נעמדתי והתבוננתי במחול קסום, משחקות הן עם ונגד הרוח. צדות בפה פעור ובזריזות מדהימה את ארוחתן המורכבת מחרקים. גולשות ברפרוף כנפיים כשרק רווח זעיר מפריד בינן לבין עלעלי צמחי החומוס. ופתאום, תוך חשיפת בטן אדמדמה, דואות בהיפוך ושינוי כיוון מהיר כברק. מזלג זנבן השחור, מבהיק בצבע מתכתי, כשהוא משנה זווית וגורם ללהקה החביבה לנסוק למרומי השמים. כשהתרחקה להקת המחוללות, הורדתי עיני לקרקע, שיחק לי מזלי, במקום עמדי נחה והמתינה לגואל פיסת מתכת משוננת ירוקה-מטבע! מצבו מעולה, אפשר גם בלי לנקות לזהותו. "או! איזה יופי, עשיתי את היומית", מלמלתי . מטבע של אנטיוכוס הרביעי אפיפנס-המזהיר (163-165 לפנה"ס). מתאים לי לקבל מטבע זה לכבוד החנוכה." הנה ראש המלך עטור זר, בצד האחד ודמות אלה עומדת בגאון כשהיא נושאת רומח בצד השני. ניתן לקרא בברור את הכתוב באותיות יווניות המורכבות מנקודות זעירות,  "בזילאום אנטיוכו" - המלך אנטיוכוס.

אחרי כמה עשרות מטרים, תוך כדי ליקוט פטריות שדה חומות ועסיסיות(שמן בישראל נרתיקונית דביקה) צדה עיני מטבע נוסף. הפעם רומי מאוחר מימי קונסנטינוס הראשון (337-308 לספירה) ראש הקיסר, שמו ותוארו. בצד השני דמות אל השמש סול, וברכה ביוונית "סולי אינווקטו קומיטי".

שמח וטוב לב, כשאמתחתי מלאה בפטריות, ושלוש מטבעות מקשקשות בכיסי, שמתי פעמי בחזרה אל ביתי. עשרים מטר לפני שהגעתי לכביש, שאחריו נמצאים בתי הקיבוץ, נתגלה לי עוד מטבע משונן. עוד אנטיוכוס הרביעי, "וואו יותר יפה מהקודם" צהלתי (אם כי רטנתי לשפמי "מה עוד פעם אנטיוכוס הרביעי "). הכנסתי אותו לכיס פלסטיק, שאני מביא עמי  באופטימיות, כשאני יוצא לטייל ולחפש מטבעות. כשהגעתי לביתי הוצאתי מכיס המעיל את השקית, "אוי -וי!!" צעקתי, יש חור, נעלמו 2 מטבעות, הראשון  והאחרון שנמצאו. שבתי בבהילות לשדה, אך לא נמצאו האובדים.

ניחמתי את עצמי בעגמומיות - "אם לא כל כך רציתי, לא קיבלתי. -מי שנתן, נתן! הוא גם שלקח. יהי שמו מבורך".

 במשך השנים ליקטתי כבר 16 מטבעות דומות של אנטיוכוס הרביעי, כך שזה לא נורא לאבד אחת כזו. גם גרוטאת הברונזה לא תחסר לי. אולי בעתיד ישוב וימצא המטבע היפה שנית ואולי אקבל במקומו משהו טוב יותר? כך הרהרתי כשיצאתי שבוע לאחר מכן ללקט פטריות ומטבעות. להפתעתי! אכן קיבלתי מהישות שלקחה, מתנה! מטבעות יפים ונדירים ביותר. בתוך יומיים נתגלו שני מטבעות מימי אנטיוכוס הראשון,(261-281 לפה"ס) על שניהם טבוע פיל העומד כשרגלו מורמת במטרה לרמוס נחש. בצד השני נראתה גורגונה במרכזו של מגן טרויה. (שני מטבעות כאלה כבר מצאתי בשדה זה בשנת 1996) . ימים אחדים לאחר מכן שבתי לחפש ומצאתי מטבע קדום יותר שנטבע במקדוניה ( 332 לפה"ס), בצדו האחד אלה ואשפת חצים -מסמלי האל הרקלס, ובצדו האחר ראש הרקלס עוטה רעמת אריה.

תמה לה שנת2001 . את השנה האזרחית החדשה פתחתי במציאת מטבע פרוטה יהודי שנטבע על ידי הנציב פסטוס. על מטבע זה כתובת ביוונית בתוך זר-"של נירון" בצד שני כף ענף דקל וכתובת-"שנת חמש לקיסר."(62 אחה"ס). בנוסף גדל אוסף פרסות הסוסים שלי בשתים נוספות כל אלה נמצאו מול אנטיפטריס, בשדות הקיבוץ השכן.

 

אם במציאות עסקינן, אזי הרי עוד סיפור:- זה עתה סיימתי כתיבת סיפור "כנסיית אבן" גיבוריו הם ממצאים שנלקטו בשטח כנסייה ביזנטינית ששרידיה מצויים על אדמת קיבוצי-גבעת השלושה. גיבור בשר ודם הוא יוסטיניאנוס השני, ששלט יחד עם אשתו סופיה על הממלכה בשנים 565-578. איתרע מזלי ומצאתי בחודש מאי 2002, מטבע בו נראים שני השליטים ישובים בנחת זה לצידה של זו אוחזים בידיהם גלובוס ועליו צלב.

 קניתי ספר שמדבר על מטבעות הנצרות, כדי שאוכל לשאוב ממנו קצת רקע היסטורי ואמינות.

 באחד הדפים צד את עיני תצלום של צלב ברונזה מהתקופה הביזנטית עם וו תליה ומעוטר5 -עיגולים. חלף הרהור בראשי "לא הייתי מתנגד לצרף צלב זה לאוספי".

 מטח של גשם שוטף ומפתיע בחודש מאי תפס אותי בשדה. מיהרתי לברוח למחסה לביתי כשמכנסי רטובים והרוח מקפלת את המטריה. ממש בקצה השורה חרצו מי הגשם חריץ באדמה ונחשף צלב. היה זה אותו הצלב שראיתי כמה ימים קודם בספר. נראה שיש מי ששומע רחשי לבי ומעניק לי במתנה את רצוני הכמוס.

פרסות סימן למזל הן, סופר לי כי אף הפיל מסמל מזל. הסנוניות מבשרות את בוא הסתיו ומבטיחות חורף גשום. החזאים, אכן מודיעים היום על סופת שלגים בהרים והמון גשם שחסר כדי למלא את הכנרת. אז שיהיה לכולנו רק טוב והרבה מזל בשנה החדשה.

שיחי החומוס, שצמחו בר, גדלו והתפשטו, קיים היה חשש שיכסו את כל השטח, איך אוכל להמשיך בתחביבי - למצוא פטריות ומטבעות?!

התמזל מזלי, השדה רוסס אתמול בחומר קוטל עשב, בעוד שבועיים יתייבש הירוק ותצוצנה פטריות ולבטח גם מטבעות נושאות סיפורים מרתקים.

אנו עתה בחודש נובמבר 2004 חג החנוכה קרב ובא.להפתעתי מצאתי החודש את אותו מטבע מימי אנטיוכוס אפיפנס שאיבדתי ב2001 . ממש זהה אותה פטינה ירקרקת יפה, אותו שינון העוטר ככתר קרניים את שולי המטבע. אותו ראש מלך הדור ואותה דמות נושאת חנית הניצבת זקופה בגאון כשלידה הכתובת בזילאום אנטיוכו כלומר המלך אנטיוכוס. שמחתי לא ידעה גבול כשאליו הצטרפו החודש עוד שני מטבעות . האחד של הורדוס המלך, עוגן בצד אחד וקרני שפע בצד שני.(ראה סיפורי טבעת קרני השפע שאף בה חקוקות קרני שפע שהן סימן למזל ושפע בהצלחה.)

http://stage.co.il/Stories/167254

ומטבע נהדר שנטבע בימי הקיסר אורליאנוס 270 לספירת הנוצרים. זה מיוחד ביופיו. בצד אחד ראש הקיסר עוטה כתר קרניים עם שמו ותוארו imp c avrelianvs avg בצד השני האל סול הוא אל השמש.מסביב ברכה להוד אלהותו sol i invicto. מטבע זה היה מצופה בעבר בתחמוצת כסף וניצוצות ממנה שרדו עד היום. ציפוי קדום זה שהוא בעצם זיוף שמר על הברונזה והמטבע נותר צח וברור.

אז מי אמר שאין ניסים בחנוכה.